Spring navigationen over og gå direkte til indhold

RedderLIV: december 2023

Nyhedsbrev til medlemmer af Reddernes Fagforening - Danmarks fagforening for alle reddere under det præhospitale område. En fagforening kun for reddere - og af reddere.

Kære medlemmer af Reddernes Fagforening

Vi nærmer os jul, og vi er naturligvis også i nissehumør! Derfor har du som medlem modtaget en særskilt mail, hvori du kan deltage i vores julekonkurrence. Vi håber, du har lyst til at deltage.

I den seneste tid har vi også været i medierne. Både når det gælder alkohol og dets betydning for redderarbejdet. Og når det gælder de midler regeringen og FH har tildelt særlige faggrupper indenfor sundhedsområdet. Reddernes fagforening mener, at midler til særlige sundhedsfaglige grupper og ikke andre er uhørt og må bero på regeringens uvidenhed.

Her i årets sidste nyhedsbrev, vil vi opfordre alle medlemmer at tilmelde sig vores samarbejde med Landsforeningen for PTSD -ramte og pårørende. Det er helt gratis – men vi skal have din tilmelding nu. Så sig ja til bsh@reddernesfagforening.dk – så er du sikret hjælp, hvis der senere skulle ske dig noget. 

Med venlige julehilsner og ønske om et lykkebringende nytår til alle
Bestyrelsen 

Pressemeddelse

Uvidende politikere står for dagens lønløft

Ambulancereddere er en mangelvare i alle landets regioner. Redderfaget lider i så høj grad af manglende arbejdskraft, at det for længst er blevet direkte farligt for akut syge personer i hele Danmark. Derfor undrer Reddernes Fagforening sig over, at politikerne med dagens lønløft helt overser redderfaget. 

Hvad rør sig i foreningen?

Her kan du læse nogle af vores seneste nyheder, pressemeddelelser og meget mere fra Reddernes Fagforening.
Husk at du altid kan finde vores nyheder på hjemmesiden her.

Lyt til os i P4 eftermiddag

Frederik Kromann, paramediciner og bestyrelsesmedlem i Reddernes Fagforening fortæller til P4, hvad han møder i det københavnske natteliv. Gå hen til 1:28:12 inde i udsendelsen og hør om alkohols konsekvenser for ambulancekørslen i København.

Vi kommenterer hovedstadens alkohol-udrykninger i Politiken

"I en presset tjeneste bruger vi forholdsvis mange ressourcer på alkoholpåvirkede folk, som ikke kan tage vare på sig selv. Det er folk i alle aldersgrupper, men i weekenden er opgaverne oftest præget af unge mennesker. Det er rigtig ærgerligt og beklageligt for andre patientgrupper, som hermed må vente længere tid på en ambulance," siger Frederik Kromann (RF).

Tilmeld dig nyt samarbejde til kamp mod PTSD

Vi har indgået samarbejde med Landsforeningen for PTSD-ramte og pårørende.  Husk at tilmelde dig til bhs@reddernesfagforening.dk med navn og "Ja tak PTSD".

LAD OS VÆRE SOCIALE

Følg med i Reddernes Fagforening på sociale medier

Der rør sig rigtig meget i vores forening - og du kan løbende følge med på vores sociale medier.

Du finder os på Facebook, Instagram og LinkedIn.

Giv din kollega tre måneders gratis fagforening

Med dit medlemskab får du ikke alene A-kasse, forsikring og faglig hjælp i faglige sager. Du støtter også Reddernes Fagforenings arbejde for bedre vilkår for de danske ambulance- og ST-reddere.

De første tre måneder er gratis.