Spring navigationen over og gå direkte til indhold

RedderLIV: Oktober 2023

Nyhedsbrev til medlemmer af Reddernes Fagforening - Danmarks fagforening for alle reddere under det præhospitale område. En fagforening kun for reddere - og af reddere.

I nedenstående kan du læse mere på vores nye hjemmeside om, hvordan Reddernes Fagforening har markeret sig i medierne i forbindelse med regeringens udspil om lønløft til særlige grupper, men overset redderne - og ikke mindst om Freddy, der altid har været medlem af Reddernes Fagforening og som fortæller, om hvordan han fik hjælp til en seniorordning.

 

Ny hjemmeside til os

Vi er rigtig glade for at præsenterer vores nye hjemmeside til jer. Vi håber, I vil tage rigtig godt imod den - men det allervigtigste er, at I let kan finde det, I har brug for på den. Og I synes, den både er relevant og aktuel for jer.

 

MØD FORMANDEN

Start dialogen med Kim

Som et helt nyt initiativ vil vores formand Kim Volder Hammershøj sidde ved telefonen tirsdag den 3. oktober. Her vil han sidde klar til at tale med jer - kolleger og medlemmer– for at høre jeres holdninger.

I kan ringe til Kim Volder Hammershøj tirsdag d. 3. oktober mellem klokken 8-10 og 15-17 på tel: 22547363

Hvad rør sig i foreningen?

Her kan du læse nogle af vores seneste nyheder, pressemeddelelser og meget mere fra Reddernes Fagforening.
Husk at du altid kan finde vores nyheder på hjemmesiden her.

RF rådgiver Freddy til seniorordning – og bliver i redderfaget

Han har været hele vejen rundt i faget efter 41 års ansættelse, men har slet ikke lyst til at holde op som paramediciner. I samarbejde med PreMed og RF har han fået en ordning, der sender ham glad på arbejde.

Ekstra Bladet skriver: Raser over manglende lønstigninger - ekstra provokerende

Bestyrelsesmedlem Bent Holst Sørensen og andre reddere udtaler, at det vækker stor harme, at politikerne ikke ser, at ambulancereddere er pressede som aldrig før, men kun favorisere andre grupper såsom sygeplejersker.

Redderne passer på samfundet, men passer samfundet på redderne?

Regeringens udspil om lønløft til ’dem, der passer på os’ er en provokation! For redderne er mindst lige så hårdt pressede som sosu’er, fængselsbetjente, pædagoger og sygeplejersker. Det viser talrige trivselsmålinger.

LAD OS VÆRE SOCIALE

Følg med i Reddernes Fagforening på sociale medier

Der rør sig rigtig meget i vores forening - og du kan løbende følge med på vores sociale medier.

Du finder os på Facebook, Instagram og LinkedIn.

Giv din kollega tre måneders gratis fagforening

Med dit medlemskab får du ikke alene A-kasse, forsikring og faglig hjælp i faglige sager. Du støtter også Reddernes Fagforenings arbejde for bedre vilkår for de danske ambulance- og ST-reddere.

De første tre måneder er gratis.